poniedziałek, 8 lutego 2021

Wspólne czytanie

Z powodu panującej epidemii od kilku miesięcy żyjemy zamknięci w domach. Bywa ciężko. Ciasnota, niedostatek ruchu, brak sprzętu do zdalnej nauki i pracy. Ale trudna sytuacja to często także szansa. Zróbmy to, na co zwykle nie mamy czasu: znajdźmy czas dla naszych dzieci. Rozmawiajmy z nimi jak najwięcej – o tym, co czują, myślą, czego się boją, co je interesuje, o czym marzą. Dyskutujmy z nimi o wartościach moralnych, tych na rzecz wspólnego dobra, jak szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, mądrość. Czytajmy im książki, które rozwijają wyobraźnię i ukazują piękne postawy. W dobie ograniczonych kontaktów z najbliższymi dobrym pomysłem jest wspólne czytanie przez telefon lub internet z dawno niewidzianym krewnym: dziadkiem, babcią, ciocią lub wujkiem. Zróbmy wszystko, by dzieci wyszły z tego doświadczenia wzmocnione naszą miłością i mądrzejsze. Niech czas izolacji będzie okresem wychowywania dziecka „od wewnątrz”, budowania jego wewnętrznych zasobów: empatii, mocnego systemu wartości, zainteresowań i wiedzy, które lepiej przygotują je do życia. 


 

środa, 21 października 2020

Książki- lekarstwo dla duszy

 Romantyczne, zabawne, przygodowe, bajki, fantastyczne, z dreszczykiem emocji- istnieje wiele pozycji w literaturze, a każda z nich może być lekarstwem dla duszy. Ostatnie miesiące wymagają od nas pewnej kreatywności oraz umiejętności gospodarowania własnym czasem. Dlatego Biblioteka w Zabrniu zaprasza wszystkich seniorów i nie tylko po wypożyczenie ciekawych książek na długie jesienne wieczory. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie- zarówno dorośli jak i dzieci. Czytanie uspokaja. Według neuropsychologa dr. Davida Lewisa już 6 minut lektury wystarczy, by zmniejszyć poziom stresu o dwie trzecie. To podobno szybsza i skuteczniejsza metoda niż wypicie filiżanki herbaty, słuchanie muzyki czy spacerowanie. Dobra lektura pozwoli nam chociaż na chwilę oderwać się od problemów dnia codziennego.


środa, 4 marca 2020

Relacja z wykładu

Relacja zdjęciowa z wykładu, który odbył się we wtorek 3 marca w Wiejskim Domu Kultury w Stalach. Wykład pt.: ” Czemu służą emocje” poprowadziła dr Małgorzata Makowska- Brzychczyk.

sobota, 18 stycznia 2020

Bal Noworoczny w Zabrniu

Fotorelacja z Balu Noworocznego w Zabrniu, podczas którego zaprezentowała się Akademia Seniora. Wydarzenie odbyło się w sobotę 18 stycznia.